Zoom’n’Joy

Zamówienia telefoniczne   +48 736 881 584

Pn–Pt: 9:00 - 17:30

Szybka dostawa na terenie Polski

zoom-n-joy.pl » Artykuły » Artykuły i inne przydatne materiały na temat mikroskopów » Z czego składa się mikroskop?

Z czego składa się mikroskop?

microscope's diaphragm, spare parts for a microscope, a mirror for a microscope, what does a microscope consist ofKlasyczny mikroskop składa się z trzech elementów głównych: układu optycznego, oświetleniowego i mechanicznego. Część optyczna obejmuje okulary i soczewki obiektywowe, a oświetleniowa – źródła światła, kondensor i diafragmę. Część mechaniczna składa się z pozostałych elementów: statywu, obrotowej głowicy, stolika, systemu regulacji ostrości i innych. Elementy te umożliwiają badanie mikroświata.

Czym jest „diafragma mikroskopowa”? Porozmawiajmy o układzie oświetleniowym.

Odpowiednie oświetlenie oraz jakość elementów układu optycznego są niezwykle ważne do prowadzenia obserwacji. W mikroskopie można użyć różnych źródeł światła – diod LED, lamp halogenowych czy lustra. Każdy z tych elementów ma swoje zalety i wady. Podświetlenie dzieli się na górne, dolne i łączone. Lokalizacja źródła oświetlenia wpływa na to, które preparaty możesz obserwować pod mikroskopem (przezroczyste, półprzezroczyste lub nieprzezroczyste).

Pod stolikiem, na którym kładzie się preparat mikroskopowy, znajduje się diafragma mikroskopowa. Może być to diafragma obrotowa lub irysowa. Diafragma służy do regulacji intensywności oświetlenia – można jej użyć w celu wyregulowania szerokości wiązki optycznej wytwarzanej przez źródło światła. Diafragma obrotowa to niewielka płytka z dziurkami o różnych średnicach. Zazwyczaj montuje się ją w amatorskich mikroskopach. Diafragma irysowa składa się z wielu płatków, które można wykorzystać do płynnej zmiany średnicy półprzezroczystego otworu. Diafragmę irysową często wykorzystuje się w profesjonalnych mikroskopach.

Układ optyczny: okulary i soczewki obiektywowe

Okulary i soczewki obiektywowe to najbardziej popularne części zamienne mikroskopu, chociaż nie można ich wymieniać we wszystkich przyrządach. Układ optyczny tworzy powiększony obraz. Im lepszy i bardziej zaawansowany układ optyczny mikroskopu, tym uzyskany obraz będzie ostrzejszy i wyraźniejszy. Jednak układ optyczny najwyższej jakości jest wymagany jedynie w przypadku profesjonalnych mikroskopów. Do amatorskich obserwacji wymagany jest układ optyczny wykonany z tradycyjnego szkła z powiększeniem 500x–1000x. Odradzamy używanie plastikowych soczewek – jakość obrazu w takich mikroskopach jest często rozczarowująca.

Elementy mechaniczne

Każdy mikroskop jest wyposażony w elementy, które umożliwiają obserwatorowi regulowanie ostrości i położenia badanej próbki oraz ustawianie odległości roboczej przyrządu optycznego. Są to elementy mechaniczne mikroskopu: współosiowe mechanizmy ustawiania ostrości, mechaniczna skala, zaciski stolika, pokrętła regulacji ostrości, stolik i inne.

Teraz już wiesz, z czego składa się mikroskop oraz jakie są główne elementy tego klasycznego przyrządu optycznego. Tutaj znajdziesz dział z mikroskopami – witamy w naszym sklepie internetowym!

Marzec 2018
Zoom'n'Joy

Powielanie materiału w celu publikacji na dowolnym nośniku i w dowolnym formacie – zabronione. Zezwala się na umieszczenie odwołania do artykułu z użyciem aktywnego łącza do strony zoom-n-joy.pl

Producent zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w cenniku, ofercie i specyfikacji produktów oraz do zakończenia sprzedaży produktów bez uprzedzenia.