Zoom’n’Joy

Zamówienia telefoniczne   +48 736 881 584

Pn–Pt: 9:00 - 17:30

Szybka dostawa na terenie Polski

Bestsellery Więcej
Teleskop Levenhuk LabZZ D1 364,95 zł

zoom-n-joy.pl » Artykuły » Artykuły i inne przydatne materiały na temat teleskopów » Teleskopy dla dzieci

Teleskopy dla dzieci


Dzieci są ciekawskie i chcą wiedzieć wszystko, a ich dążenie do zdobywania wiedzy o otaczającym nas świecie jest często godne podziwu. W którymś momencie dostrzegają wschody i zachody Słońca oraz zmiany faz Księżyca. Dowiadują się o znakach zodiaku lub oglądają filmy z cyklu „Gwiezdne wojny”. W ten czy inny sposób, wszystkie dzieci zaczynają interesować się astronomią. Często od rodziców zależy, czy ich dzieci uświadomią sobie, że świat rozciąga się daleko poza Ziemię, Układ Słoneczny, czy nawet naszą Galaktykę, a Wszechświat jest ogromny!

Najlepsze teleskopy dla dzieci możesz wybrać i kupić na naszej stronie internetowej!


Teleskopy Levenhuk Strike NG

Czy Twoje dziecko potrzebuje teleskopu?

Przypomnij sobie własne dzieciństwo – prawdopodobnie czytałeś książki science fiction o astronomii, fantazje na temat podróży kosmicznych, a przynajmniej słynną powieść Iwana Jefremowa „Mgławica Andromedy”. Wtedy tylko nieliczni szczęśliwcy mieli szansę prowadzić obserwacje nieba z użyciem specjalnego sprzętu. Jednakże ceny przyrządów optycznych są obecnie bardziej przystępne, więc niemal każdy rodzic może kupić teleskop dla dzieci. W tym miejscu może się pojawić pytanie: czy jest to konieczne? Wybór należy do Ciebie, ale jeśli dziecko interesuje się astronomią, ucieszy się, otrzymując prawdziwy teleskop w prezencie. O wiele lepiej zobaczyć coś na własne oczy niż tylko słuchać o tym, czytać, oglądać lub patrzeć na ilustracje i fotografie. Poza tym taki prezent może sprawić, że dziecko zainteresuje się przedmiotami ścisłymi, szczególnie fizyką i matematyką, co bardzo pomoże mu w nauce.

W jakim wieku najlepiej rozpocząć obserwacje?

Jak powinien wyglądać teleskop dla dzieci? Wiele zależy od wieku dziecka. Najmłodsi odkrywcy nie mogą samodzielnie prowadzić obserwacji, ponieważ szybko się nudzą bez obecności rodziców, nie wspominając nawet o niebezpieczeństwie pozostawienia dzieci w nocy bez opieki. Dziecko w wieku od ośmiu do dziesięciu lat poradzi sobie z małym teleskopem i może prowadzić obserwacje np. z balkonu lub przydomowego ogródka. Zacznijmy więc od tego.


Teleskopy Levenhuk LabZZ

Co można zaobserwować przez mały teleskop?

Nowicjusze w każdym wieku są zwykle zainteresowani obserwowaniem jasnych, nieodległych obiektów – Księżyca, Słońca (tylko przez specjalny filtr!) i gwiazd podwójnych. Obiekty te można oglądać za pomocą dowolnego przyrządu optycznego, a nawet niewielki teleskop umożliwia dostrzeżenie wielu szczegółów. Oczywiście nie zobaczysz amerykańskiej flagi na powierzchni Księżyca, ale możesz spoglądać na ogrom przestrzeni czy obserwować powierzchnię satelity oraz księżycowe morza i góry. Nie ma potrzeby kupowania drogiego teleskopu dla dzieci; nawet prosty przyrząd oczaruje dziecko, gdy tylko ujrzy krater na Księżycu, pierścienie Saturna, księżyce Jowisza lub odległą Galaktykę Andromedy.

Serie teleskopów dla dzieci

Z reguły czołowi producenci sprzętu astronomicznego oferują specjalną serię teleskopów dla dzieci, taką jak Levenhuk LabZZ lub Bresser Junior. Zazwyczaj są to małe (do 80 – 90 mm średnicy) refraktory achromatyczne na montażu azymutalnym. Teleskopy refrakcyjne to trwałe, niezawodne, łatwe w utrzymaniu przyrządy, które nie wymagają regulacji i pokazują „naziemny”, nieodwrócony obraz. Średnica obiektywu jest wystarczająca do wprowadzenia dziecka w tajniki gwiaździstego nieba. Ważne jest również, aby dziecko szybko zorientowało się, że ma przed sobą teleskop: każdy refraktor ma klasyczny wygląd uznawany za „złoty standard” lub „symbol teleskopu”. Jeśli poprosisz osobę niemającą nic wspólnego z astronomią o narysowanie teleskopu, to narysuje ona refraktor. Poza tym taki teleskop idealnie pasuje do każdego wnętrza.

Poza refraktorami dzieciom spodobają się małe teleskopy zwierciadlane Newtona na biurkowym montażu Dobsona, np. Levenhuk LabZZ D1 czy Sky-Watcher Dobson 130. Będą zachwycone kolorowym wyglądem tych modeli, a rodzice docenią niewielkie rozmiary.


Teleskopy Bresser Junior Space Explorer

Wygoda

Montaż azymutalny jest lekki i idealny zarówno do obserwacji astronomicznych, jak i naziemnych, nie wymaga przy tym ustawienia na Gwiazdę Polarną, ponieważ to ustawienie, łatwe dla osoby dorosłej, może być zbyt trudne dla dziecka. Oczywiście, aby przeprowadzać obserwacje astronomiczne, powinieneś znać współrzędne niebieskie, ale wygoda montażu paralaktycznego nie rekompensuje trudności, z którymi prawdopodobnie spotka się niedoświadczony obserwator. Warto wybrać montaż z regulacją mikroruchów, ponieważ ułatwia on obserwację, pozwalając na płynne kompensowanie dziennego obrotu sfery niebieskiej za pomocą śrub mikrometrycznych. Jest to szczególnie cenne przy dużych powiększeniach. Teleskop tego typu można łatwo zdemontować, ponieważ nie jest on ciężki ani nieporęczny. Nawet duże przyrządy ważą tylko 7 kilogramów, dzięki czemu można je bez problemu przewieźć publicznymi środkami transportu.

Teleskop Levenhuk Skyline Travel 50 to doskonały wybór do prowadzenia obserwacji z dala od miejskich świateł, a także podczas pieszych wycieczek i rodzinnych weekendów poza miastem. Tubus jest lekki i kompaktowy – o połowę mniejszy od tubusów w większości teleskopów refrakcyjnych. Lekka konstrukcja przyrządu sprawia, że bez problemu może nosić go nawet dziecko.

Podstawowe akcesoria do teleskopów

Jeśli zdecydujesz się na zakup teleskopu dla dziecka, powinieneś zwrócić uwagę na standardowe wyposażenie: nikt nie lubi odpakować przyrządu i przekonać się, że nie nadaje się do użycia od razu po wyjęciu z pudełka – to odbiera radość z prezentu. Zestaw powinien zawierać wszystko, co niezbędne do obserwacji, i dobrze byłoby, gdyby standardowe wyposażenie obejmowało dodatkowe materiały: mapę nieba, zestaw plakatów, książki edukacyjne, planetarium oraz dodatkowe akcesoria.

Oczywiście teleskop dla dzieci powinien być zapakowany w piękne pudełko, ponieważ liczy się pierwsze wrażenie, które jest niezwykle ważne, gdy dziecko ma mieć pierwszy kontakt z tym przyrządem. Liderami wśród teleskopów z bogatym wyposażeniem są przyrządy z serii Levenhuk Strike NG. Teleskopy te są sprzedawane w rozbudowanym zestawie: otrzymujesz akcesoria optyczne do obserwacji astronomicznych i naziemnych oraz wiele materiałów i podręczników umożliwiających zaznajomienie się z astronomią i jej dalsze poznawanie.


Wszystkie teleskopy refrakcyjne z lustrem diagonalnym pokazują wolny od zniekształceń obraz lustrzany. Ponadto wiele teleskopów sprzedawanych jest w zestawie zawierającym okular prostujący lub pryzmat diagonalny gwarantujące standardowy, nieodwrócony obraz, przydatny do obserwacji obiektów naziemnych. Obserwowanie krajobrazów na Ziemi, zwierząt i ptaków jest równie interesujące, jak studiowanie obiektów na niebie, szczególnie jeśli niebo jest długo zachmurzone. Jeżeli astronomia nie stanie się poważnym hobby, zawsze możesz użyć teleskopu jako lunety.

Czy można robić zdjęcia przez teleskop?

Przed nabyciem teleskopu dla dziecka wiele osób zastanawia się, czy można wykorzystać go do robienia zdjęć. Starsze modele z serii dla dzieci, np. Levenhuk Strike 80 NG, zapewniają pełną ostrość przy średnicy 1,25", co pozwala na zastosowanie specjalnego adaptera i użycie teleskopu jako długoogniskowego obiektywu do podstawowej astrofotografii. Oczywiście zamocowanie teleskopu dziecięcego na montażu azymutalnym i wykorzystanie go do poważnej astrofotografii nie jest możliwe, ponieważ nie jest on do tego przeznaczony. Mimo to można zrobić kilka zdjęć Księżyca, aby podzielić się nimi z przyjaciółmi.

Naturalnie dziecko będzie początkowo miało problemy z przyswojeniem nowych informacji i poprosi Cię o pomoc. Z pewnością też Cię to zainteresuje, a być może nawet astronomia stanie się Twoim niezwykłym i ekscytującym hobby. Kto wie, może od dawna chciałeś zbadać niebo za pomocą teleskopu, ale bałeś się spróbować?

Teleskopy dla dzieci:

Teleskop Levenhuk
Strike 80 NG

Teleskop Levenhuk
LabZZ T3

Teleskop Bresser
Junior Space Explorer

Teleskop Sky-Watcher
Dobson 130

Teleskop Levenhuk
Skyline Travel 50

Kwiecień 2018
Zoom'n'Joy

Powielanie materiału w celu publikacji na dowolnym nośniku i w dowolnym formacie – zabronione. Zezwala się na umieszczenie odwołania do artykułu z użyciem aktywnego łącza do strony zoom-n-joy.pl

Producent zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w cenniku, ofercie i specyfikacji produktów oraz do zakończenia sprzedaży produktów bez uprzedzenia.