Zoom’n’Joy

Zamówienia telefoniczne   +48 736 881 584

Pn–Pt: 9:00 - 17:30

Szybka dostawa na terenie Polski

Bestsellery Więcej
Teleskop Levenhuk Strike 50 NG 279,95 zł

zoom-n-joy.pl » Artykuły » Artykuły i inne przydatne materiały na temat teleskopów » Korzystanie z teleskopu

Korzystanie z teleskopu

 Amatorska astronomia to ekscytujące, lecz niełatwe hobby. Praktyka pokazuje, że wiele osób frustrują obserwacje astronomiczne wykonywane w ciągu pierwszych kilku dni po zakupie teleskopu. Wynika to jedynie z nieprawidłowego ustawiania i korzystania z teleskopu.

Jeśli nie posiadasz jeszcze teleskopu, skontaktuj się ze sprzedawcą w naszym sklepie internetowym. Przyda się to w określeniu, który model będzie dla Ciebie najlepszy. Jeśli posiadasz już teleskop, przejdź do kolejnego kroku.

Korzystanie z każdego teleskopu zaczyna się od montażu. Instrukcje wideo na YouTube mogą być bardzo pomocne. Główną zasadą jest montaż statywu, następnie zamocowanie na nim montażu, regulacja tubusu optycznego na montażu, a na koniec montaż akcesoriów. Po zakończeniu montażu należy zadać sobie pytanie: „Jak ustawić teleskop?”

Ustawianie teleskopu po raz pierwszy

Jeśli posiadasz teleskop na montażu paralaktycznym, musisz go zrównoważyć przed rozpoczęciem obserwacji. Nie musisz równoważyć teleskopu na montażu azymutalnym.

Następnym krokiem jest konfiguracja szukacza. Ten element jest montowany na tubusie optycznym i jest potrzebny do wyszukiwania obiektów. Teleskop oferuje duże powiększenie, przez co pole widzenia jest ograniczone. Trudno jest znaleźć gwiazdę na niebie, szczególnie bez doświadczenia. Szukacz to odwrotność teleskopu. Oferuje małe powiększenie i duże pole widzenia. Dlatego wykorzystywany jest do orientacji na gwieździstym niebie. Szukacz konfigurowany jest wcześniej. Celem konfiguracji jest ustawienie szukacza równolegle w stosunku do tubusu, aby teleskop i szukacz skierowane były dokładnie w tym samym kierunku. Do tego celu służą specjalne śruby regulacyjne znajdujące się na szukaczu. Obracaj je, porównuj z obrazem w teleskopie i dąż do uzyskania jednakowego obrazu.

Szukacz jest już skonfigurowany. Wciąż jest jednak zbyt wcześnie, aby móc obserwować niebo. Lepiej zacząć od obserwacji znanych obiektów na ziemi. Zamontuj okular o długiej ogniskowej (oferuje małe powiększenie), skieruj teleskop na najbliższy budynek (nie na okna, lecz sam budynek) i spróbuj ustawić ostrość. Zaufaj nam, ta pozornie łatwa czynność początkowo zabiera dużo czasu. Jednak po spędzeniu kilku godzin na obserwacji znanego obiektu lepiej poznasz możliwości teleskopu. Wymień okular, zamontuj soczewkę Barlowa lub lustro diagonalne, a następnie ponownie ustaw ostrość teleskopu. Gdy nabierzesz wprawy i poznasz zasadę działania teleskopu, możesz rozpocząć pierwsze obserwacje astronomiczne.

Dowiedz się więcej na temat korzystania z teleskopu i zacznij odkrywać kosmos dzięki temu artykułowi.

Luty 2018
Zoom'n'Joy

Powielanie materiału w celu publikacji na dowolnym nośniku i w dowolnym formacie – zabronione. Zezwala się na umieszczenie odwołania do artykułu z użyciem aktywnego łącza do strony zoom-n-joy.pl

Producent zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w cenniku, ofercie i specyfikacji produktów oraz do zakończenia sprzedaży produktów bez uprzedzenia.