Zoom’n’Joy

Zamówienia telefoniczne   +48 736 881 584

Pn–Pt: 9:00 - 17:30

Szybka dostawa na terenie Polski

zoom-n-joy.pl » Artykuły » Artykuły i inne przydatne materiały na temat teleskopów » Czym jest teleskop refrakcyjny?

Czym jest teleskop refrakcyjny?

telescope objective lens, refracting telescope, telescope lensesTeleskop dioptryczny jest bardziej znany jako teleskop refrakcyjny. Jego obiektyw oraz okular składają się z soczewek. Stąd też wzięła się jego nazwa. Pierwszy teleskop refrakcyjny został opracowany przez Galileusza w 1609 roku. W tym czasie duńscy astronomowie przeprowadzali wiele prac w tej dziedzinie, a Galileusz w dużym stopniu zainspirował się ich pomysłami. Jednak błędem byłoby myślenie, że współczesny teleskop refrakcyjny jest dokładną kopią przyrządu optycznego wynalezionego 400 lat temu. Układ optyczny właściwie pozostał ten sam, jednak soczewki wykorzystywane w tym teleskopie znacznie się zmieniły.

Teleskop Galileusza wyposażony był w rozpraszającą soczewkę okularu i skupiającą soczewkę obiektywową. Dzięki temu uzyskiwany obraz był prawidłowo zorientowany i nieodwrócony, jednak przy dużym powiększeniu nie był już wyraźny. Początkowo teleskop ten zapewniał 3-krotne powiększenie, ale z czasem Galileuszowi udało się uzyskać powiększenie 32-krotne. Jedną z wad teleskopu Galileusza było pojawianie się dużych aberracji chromatycznych – kolorowego pierścienia (aureoli) wokół jasnych części obrazu.

W 1611 roku Johannes Kepler, niemiecki fizyk i matematyk, zmienił soczewkę okularu na soczewkę skupiającą. Soczewka obiektywowa pozostała niezmieniona. Obraz widziany przez teleskop został odwrócony, jednak poszerzyło się pole widzenia. Chociaż pozostał problem aberracji chromatycznych, teleskop Keplera stał się przodkiem nowoczesnych teleskopów.

W 1758 roku brytyjski optyk królewski, John Dollond, opatentował achromatyczne soczewki refrakcyjne do teleskopu. Od tego czasu zapoczątkowane zostały achromatyczne teleskopy refrakcyjne, w przypadku których aberracje chromatyczne zostały wielokrotnie zmniejszone. W 1763 roku wynaleziono pierwszy apochromatyczny teleskop refrakcyjny. Jakość jego obrazu była imponująca. Teraz takie teleskopy są szeroko dostępne i wykorzystywane w amatorskiej astronomii.

Nasz sklep internetowy oferuje szeroki zakres teleskopów refrakcyjnych z różnymi soczewkami. Cały asortyment można znaleźć tutaj. Nasi sprzedawcy z chęcią pomogą Ci wybrać przyrząd optyczny dopasowany do Twoich potrzeb.

Marzec 2018
Zoom'n'Joy

Powielanie materiału w celu publikacji na dowolnym nośniku i w dowolnym formacie – zabronione. Zezwala się na umieszczenie odwołania do artykułu z użyciem aktywnego łącza do strony zoom-n-joy.pl

Producent zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w cenniku, ofercie i specyfikacji produktów oraz do zakończenia sprzedaży produktów bez uprzedzenia.