Zoom’n’Joy

Zamówienia telefoniczne   +48 736 881 584

Pn–Pt: 9:00 - 17:30

Szybka dostawa na terenie Polski

zoom-n-joy.pl » Artykuły » Artykuły i inne przydatne materiały na temat mikroskopów » Co to jest apertura obiektywu mikroskopu?

Co to jest apertura obiektywu mikroskopu?

apertura obiektywu mikroskopuObiektyw jest elementem układu optycznego mikroskopu, w którym powstaje powiększony obraz. Użytkownicy, którzy chcą kupić dodatkowe obiektywy powinni zwrócić uwagę na ich powiększenie, ponieważ ten czynnik ma bezpośredni wpływ na stopień powiększania przez przyrząd optyczny. Kolejną właściwością, którą należy wziąć pod uwagę podczas wyboru tego akcesorium jest apertura numeryczna obiektywu.

Ten parametr jest podany na korpusie obiektywu. Powinien na niej widnieć zapis podobny do „100/1,25 oil 160/0,17”. Należy go odczytywać w następujący sposób:

Powyższe dane mogą różnić się w zależności od modelu, jednak ich kolejność jest zawsze taka sama. Pierwsza informacja dotyczy powiększenia obiektywu, a kolejna apertury (po ukośniku). Pragniemy podkreślić, że oznaczenie dotyczy apertury numerycznej (informacja o rozwartości kątowej nie jest podawana). Apertura numeryczna i rozwartość kątowa są ze sobą powiązane za pośrednictwem złożonego równania matematycznego.

Jaka jest apertura numeryczna mikroskopu (obiektywu)? Ta wartość określa rozdzielczość mikroskopu z danymi obiektywami. Im wyższa apertura numeryczna, tym mniejsze szczegóły będą widoczne w mikroskopie przy dobrej ostrości. Rozważmy dwa obiektywy: 40/0,65 i 40/1,3. Oba akcesoria mają taką samą wartość powiększenia, 40x, jednak obiektyw o aperturze 1,3 zapewni ostrzejszy obraz. Dzięki temu można obserwować nawet drobne szczegóły mikrostruktur i więcej różnic na blisko ułożonych elementach próbek. Krótko mówiąc, obiektyw 40/0,65 zapewnia mniej ostry obraz niż ten o parametrach 40/1,3. Należy pamiętać, że wartość apertury numerycznej jest mniej istotna przy niewielkim powiększeniu. Należy ją brać pod uwagę wyłącznie w kontekście obiektywów o wartości powiększenia co najmniej 40x.

W naszym sklepie internetowym jest bogaty wybór niezawodnych mikroskopów do wygodnej i szczegółowej obserwacji preparatów mikroskopowych. Poznaj mikroświat z przyrządami optycznymi najwyższej jakości!

Lipiec 2018
Zoom'n'Joy

Powielanie materiału w celu publikacji na dowolnym nośniku i w dowolnym formacie – zabronione. Zezwala się na umieszczenie odwołania do artykułu z użyciem aktywnego łącza do strony zoom-n-joy.pl

Producent zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w cenniku, ofercie i specyfikacji produktów oraz do zakończenia sprzedaży produktów bez uprzedzenia.